10 wskazówek, jak uniknąć zawału serca!

Zawał serca nie jest już ograniczony do mężczyzn z nadwagą, palących papierosy i prowadzących siedzący tryb życia. Niepokojąco wzrasta liczba zachorowań wśród kobiet. Niestety, istnieją czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu: płeć (mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na zawał serca niż kobiety), wiek (ryzyko wzrasta dwukrotnie po 60 roku życia) oraz dziedziczność (ryzyko pomnożone przez 1,5). Z drugiej strony, możliwe jest działanie na inne czynniki ryzyka. Zażywaj witaminę D, jedz błonnik, zrezygnuj z diet, unikaj tłuszczów nasyconych… Oto 10 prostych wskazówek, jak uniknąć ataku serca!

  1. Dlaczego warto polegać na witaminie D w walce z zawałem serca?

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Według badań, ludzie, którzy zazwyczaj mają poziom witaminy D we krwi poniżej 15 ng/mL, mają o 62% wyższe ryzyko wystąpienia ataku serca. Witamina D aktywuje produkcję leków przeciwzapalnych i zwalcza zwapnienie naczyń krwionośnych.

  1. Uważaj na diety odchudzające

Dlaczego warto unikać niskokalorycznych diet przed zawałem serca? Diety niskokaloryczne, oprócz tego, że sprzyjają ponownemu przybieraniu na wadze, zawsze prędzej czy później wywołują efekt jo-jo (po każdej diecie tracisz trochę więcej, a na dłuższą metę…). Proces ten obniża poziom dobrego cholesterolu HDL, który chroni przed zawałem mięśnia sercowego.

  1. Zakaz stosowania tłuszczów nasyconych i tłuszczów „trans”.

Dlaczego zakazać niektórych tłuszczów przed atakiem serca? Jeśli spożywasz o 5% więcej tłuszczów nasyconych (tłuszcze, które są stałe w temperaturze pokojowej, takie jak masło), zwiększasz swoje ryzyko rozwoju chorób układu krążenia o 17%. Co gorsza, 5% wzrost spożycia tłuszczów „trans” (uwodornionych lub częściowo uwodornionych olejów roślinnych) podnosi to samo ryzyko o 93%!  Nawet niewielkie ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych znacząco zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.

  1. Skup się na antyoksydantach

Dlaczego warto skupić się na antyoksydantach przeciwko atakom serca? Wolne rodniki obecne w organizmie stymulują zapalenie tkanek i są zaangażowane w powstawanie zaburzeń sercowo-naczyniowych.  Dlatego też mogą być one ostatecznie zaangażowane w występowanie zawałów serca. Na szczęście istnieją substancje, które są w stanie przeciwdziałać ich skutkom: przeciwutleniacze.

  1. Uwaga na stres

Dlaczego warto unikać stresu przed zawałem serca? Stres jest przyczyną 32% zawałów serca, może mieć różne przyczyny (rodzinne, zawodowe, itp.). Może być również spowodowana złymi nawykami, takimi jak palenie papierosów czy objadanie się. Czynniki ryzyka u podłoża nadciśnienia tętniczego i zawału serca. Badania wykazują, że stres w pracy, może zwiększać ryzyko zawału serca aż o 23%.

  1. Omega 3, dobrzy sojusznicy

Dlaczego warto spożywać omega 3 przeciwko atakom serca? Omega 3 mają działanie przeciwpłytkowe i lekki efekt przeciwzapalny. Te korzystne tłuszcze zmniejszają zatem ryzyko tworzenia się skrzepów, które są przyczyną niektórych zawałów serca.

  1. Regularne badania kontrolne

Aby poznać swoje czynniki ryzyka zawału serca, konieczne jest dokładne monitorowanie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i wagi. Niezbędne jest również mierzenie poziomu cukru we krwi (glikemii), aby jak najwcześniej wykryć cukrzycę. Wystarczy wizyta u lekarza ogólnego, przynajmniej co 5 lat (lub co 2 do 5 lat w zależności od zaleceń kardiologa), jeśli nie występują czynniki ryzyka, i co roku, jeśli występują czynniki ryzyka. Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi w celu oceny poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL i LDL oraz poziomu cukru we krwi.

  1. Rzuć palenie

Dlaczego warto rzucić palenie przed zawałem serca? Tytoń jest odpowiedzialny za występowanie zawałów serca w krótkim i długim okresie czasu. Tlenek węgla z papierosa przechodzi we krwi i sprawia, że skurcz tętnic, co zwiększa ryzyko zawału. Palenie jest drugim po cholesterolu najważniejszym czynnikiem ryzyka zawału serca. Palenie prowadzi do arteriopatii, czyli przyczynia się do zatykania tętnic, co leży u podstaw zawałów.

  1. Aktywność fizyczna

Dlaczego warto ćwiczyć przed zawałem serca? Aktywność fizyczna spala kalorie. Wznowienie regularnych ćwiczeń prowadzi do stopniowego wzrostu metabolizmu, który spala kalorie. Ćwiczenia fizyczne działają na mięsień sercowy i mają korzystny wpływ na elastyczność tętnic oraz metabolizm cukrów i tłuszczów.

  1. Kobiety nie są odporne na zawał!

Dlaczego? Często uważa się, że zawały serca i problemy z sercem dotyczą tylko mężczyzn. To nie jest prawda! Hormony żeńskie (estrogeny) mają ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez zapobieganie odkładaniu się tłuszczu w tętnicach. Ale tempo wydzielania estrogenu spada w okresie menopauzy… Krótko mówiąc: od pięćdziesiątego roku życia kobiety nie są już bezpieczne. Choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną zgonów wśród kobiet.

Co ważne:

Zapobieganie atakowi serca, polega na stosowaniu zdrowej, zbilansowanej diety, rzuceniu palenia i regularnej, odpowiedniej aktywności fizycznej. Kobiety muszą dbać o swoje tętnice i serce, tak samo jak mężczyźni. Wreszcie, konsultacja z kardiologiem pozwala na podsumowanie stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego i uniknięcie ewentualnych problemów.