Elektroniczna dokumentacja medyczna – zadbaj o dostępność swojego gabinetu

Fizjoterapeuci cieszą się w Polsce rosnącym zaufaniem. Polacy najczęściej udają się do nich w przypadku bólów kręgosłupa, urazów ortopedycznych oraz dolegliwości związanych z przeciążeniem układu ruchu. Jak łatwo znaleźć i zapisać się do dobrego fizjoterapeuty? Najnowszy raport pod tytułem „Polak u fizjoterapeuty” dostarcza interesujących informacji na temat dostępności gabinetów oraz oczekiwań pacjentów.

Już ponad połowa fizjoterapeutów korzysta z elektronicznej dokumentacji – poznaj wyniki najnowszych badań.

Fizjoterapeuci darzeni zaufaniem

Badania przeprowadzone przez firmę BioStat objęły 1000 respondentów. Aż 77,5% z nich pozytywnie wypowiedziało się o skuteczności wizyt. Z kolei 60,5% ankietowanych kieruje się radami fizjoterapeuty i kupuje zalecane przez nich leki. Oznacza to, że społeczne zaufanie do tego zawodu wzrasta – fizjoterapeuci są wykwalifikowanymi specjalistami, dysponującymi wiedzą o ludzkim ciele oraz doświadczeniem w niesieniu pacjentom pomocy. Występuje także ciekawy związek z zawodem lekarza – aż 30,5% pacjentów udaje się do gabinetu fizjoterapeuty poprzez skierowanie.

Współpraca z lekarzem a elektroniczna dokumentacja medyczna

Logiczny w tym przypadku wydaje się dostęp do historii choroby pacjenta – swobodny przepływ dokumentów między gabinetem lekarskim a fizjoterapeutycznym może ułatwić konsultacje i dobranie pacjentowi odpowiedniej formy kompleksowego leczenia, np. w przypadkach urazów kręgosłupa czy rehabilitacji. Zdaje sobie z tego sprawę ponad połowa specjalistów – 61% ma dostęp do historii choroby. Wspomniany przepływ dokumentów najłatwiej zapewnić, stosując w swoim gabinecie system elektronicznej dokumentacji medycznej. Pozwala on również tworzyć historie choroby, mieć wgląd w wystawione wcześniej recepty i klasyfikować schorzenia według obowiązujących standardów. Elektroniczna dokumentacja medyczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród fizjoterapeutów – wykorzystuje ją już aż 48,3% fizjoterapeutów. Korzystanie z narzędzia EDM usprawnia diagnostykę, buduje wiarygodny wizerunek fizjoterapeuty i nowoczesnego gabinetu.

 

Cyfryzacja wpływa także na dostępność gabinetu dla pacjentów. Co prawda, najczęstszą metodą zapisu pozostaje rejestracja telefoniczna, jednak metoda ta ma swoje wady, takie jak określone godziny działania telefonu, przeciążenia linii telefonicznej itd. Badani nie lubią stać w kolejkach – 16,5% zapisuje się bezpośrednio po wizycie na kolejną, a 19% udaje się do gabinetu jedynie w celu rejestracji. Połowa badanych deklaruje jednak chęć zapisywania się do gabinetów online – z możliwością wyboru dowolnej daty i godziny wizyty czy jej odwołania lub przełożenia. Prowadząc gabinet fizjoterapeutyczny warto zapewnić pacjentom taką możliwość. Przydatne okazują się także SMS-owe przypomnienia o wizycie – 43,5% badanych podaje, że takie otrzymało. Powiadomienia te sprawiają, że wizyta nie wypadnie z głowy pacjentowi w natłoku codziennych spraw, a możliwość jej odwołania skraca czas oczekiwania na wolne miejsce dla innych.